Skip to main content

Košík

Close Cart

Svetlá na bicykel pre každý druh jazdy

 

Za posledné desaťročie urobili značky veľké vylepšenia pri zvyšovaní výkonu a znižovaní hmotnosti svojich svetiel na bicykli. Tento pokrok je poháňaný pokrokom v dvoch kľúčových technológiách: prechod na efektívne LED žiarovky, ktoré produkujú dramaticky viac svetla na watt ako staršie halogénové žiarovky alebo halogenidové výbojky, a lítiové batérie, ktoré dodávajú viac energie do menších balení. Výsledkom sú jasnejšie svetlá s podobnou alebo dlhšou dobou chodu v menších a ľahších systémoch.

Pozrite si nižšie uvedené prehľady z našich najlepších možností osvetlenia bicyklov alebo sa posuňte nižšie a získajte podrobnejšie informácie týchto a ďalších možnostiach, ako aj niekoľko nákupných rád.

 • SKLADOM

  TREK BOONE 6 veľkosť 54 – cyklokrosový

  3 699,00 
 • SKLADOM

  TREK Marlin 7 veľkosť M/L

  924,00 
 • SKLADOM

  TREK Top Fuel 9.8 XT veľkosť M

  6 599,00 
 • SKLADOM

  TREK Domane AL 2 Disc

  974,00 
 • SKLADOM

  TREK X-Caliber 9

  1 649,00 
 • SKLADOM

  CTM RAMBLER 1.0 29″ veľkosť XL

  649,99 
 • SKLADOM

  TREK Powerfly 5 veľkosť M

  4 199,00 
 • SKLADOM

  Santini Trek-Segafredo TDF Replica pánske kraťasy

  119,99 

Kde a kedy použijete svetlá? 

Ak zvyčajne dochádzate do práce za denného svetla alebo za úsvitu a súmraku, keď je svetlo slabé, postačí vám jednoduchá sada predného a zadného svetla. Ak jazdíte pred východom a po západe slnka, je nevyhnutný výkonnejší predný svetlomet spárovaný s blikajúcim zadným svetlom. Nezabúdajte tiež, že čím jasnejšie je okolité svetlo, tým jasnejší je systém, ktorý budete potrebovať kvôli viditeľnosti.

Potrebujete iba zadné svetlo alebo celú sadu?

Potrebné a veľmi dôležité sú obe svetlá. a to aj za bieleho dňa. Najdostupnejšou základnou sadou svietidiel je sada Bontrager Glo/Ember .

Svetlá Bontrager Ion 120 / Flare 1 set
Kam chcete pripojiť svoje svetlo? 

Väčšina svetiel sa montuje na riadidlá, ale niektoré modely je možné namontovať aj na prilbu. Držiak na riadidlá je dobrým prvým miestom – je bezpečnejší a nezávisí od priliehavej prilby vhodnej na stabilné osvetlenie. Držiaky prilby sú vhodnejšie pre nočné jazdy na horských bicykloch, pre ktoré budete chcieť, aby osvetlenie sledovalo váš pohľad, a nie to, kam smeruje bicykel. Úchyt na prilbu môže byť tiež dobrým sekundárnym umiestnením, ak používate dva svetlomety, pretože vzory lúčov z rôznych pozícií vypĺňajú tieňované oblasti a poskytujú rovnomernejšie osvetlenie.

 

Je jas všetko, na čom záleží?

Svetlá sú zvyčajne dimenzované na lúmeny, čo je miera celkového svetelného výkonu systému. Nie je to dokonalé, ale je to slušný indikátor jasu. A sú tu aj ďalšie dôležité faktory, hlavne vzor lúčov (aký široký a vzdialený dosah svetla dosahuje a ako rovnomerne osvetľuje), ktorý vo veľkej miere závisí od geometrie reflektora vo svetle. Dnes už značka Bontrager ponúka svetlá s denným svietením, kedy ste na bicykli počas dňa viditeľný zo vzdialenosti 2km.

 

Čo by ste mali hľadať a čomu by ste sa mali vyhnúť?

Pri nákupe nových svetiel hľadajte pevné, protišmykové doplnky; ľahko odnímateľné ľahké telo pre nabíjanie a prevenciu krádeže; kontrolky alebo zvuky batérie indikujú, keď je čas nabiť systém; a odolnosť proti vode. Snažte sa vyhnúť všetkému, čo nie je účelovo navrhnutým svetlom na bicykel.