Skip to main content

Košík

Close Cart

Svetlá na bicykel pre každý druh jazdy

 

Za posledné desaťročie urobili značky veľké vylepšenia pri zvyšovaní výkonu a znižovaní hmotnosti svojich svetiel na bicykli. Tento pokrok je poháňaný pokrokom v dvoch kľúčových technológiách: prechod na efektívne LED žiarovky, ktoré produkujú dramaticky viac svetla na watt ako staršie halogénové žiarovky alebo halogenidové výbojky, a lítiové batérie, ktoré dodávajú viac energie do menších balení. Výsledkom sú jasnejšie svetlá s podobnou alebo dlhšou dobou chodu v menších a ľahších systémoch.

Pozrite si nižšie uvedené prehľady piatich z našich najlepších možností osvetlenia bicyklov alebo sa posuňte nižšie a získajte podrobnejšie informácie týchto a ďalších vysoko hodnotných možností, ako aj niekoľko nákupných rád a rád.

 • SKLADOM

  CTM Zephyr 29″ veľkosť M

  619,99 
 • SKLADOM

  CTM DIRTKING

  589,99 
 • SKLADOM

  CTM SENZE man Trek 2021

  1 864,99 
 • SKLADOM

  CTM RUBY 29″ veľkosť L

  1 799,99 
 • SKLADOM

  CTM PULZE Xpert 29″ veľkosť L

  1 999,99 
 • SKLADOM

  CTM RUBY Pro 29″ veľkosť M

  1 999,99 
 • SKLADOM

  CTM PULZE 29″ veľkosť XL

  1 799,99 
 • SKLADOM

  CTM PULZE Xpert 29″ veľkosť XL

  1 999,99 

Kde a kedy použijete svetlá? 

Ak zvyčajne dochádzate do práce za denného svetla alebo za úsvitu a súmraku, keď je svetlo slabé, postačí vám jednoduchá sada predného a zadného blikača. Ak jazdíte pred východom a po západe slnka, je nevyhnutný výkonnejší predný svetlomet spárovaný s blikajúcim zadným svetlom. Nezabúdajte tiež, že čím jasnejšie je okolité svetlo, tým jasnejší je systém, ktorý budete potrebovať kvôli viditeľnosti. Zadné svetlá, ktoré vydávajú 15 lúmenov, sa po zotmení môžu javiť ako jasné, ale je ťažšie ich rozpoznať pri plnom slnečnom svetle.

Potrebujete iba zadné svetlo alebo celú sadu?

Ak jazdíte iba za denného svetla a váš rozpočet zatiaľ neumožňuje úplné nastavenie svetla, začnite minimálne zadným blikačom (najlacnejší v našom zozname je 14 eur), ktorý vám pomôže zviditeľniť vás zozadu. Do predného svetla môžete kedykoľvek investovať, najmä ak začnete jazdiť pred a za denným svetlom, keď budete chcieť nielen vidieť, čo je pred vami, ale aj motoristov pred vami, aby vás videli. Nezabúdajte však, že pri súbežnom zakúpení predného a zadného svetla ako súpravy alebo zväzku môžete často kúpiť produkt výhodnejšie.

Svetlá Bontrager Ion 120 / Flare 1 set
Kam chcete pripojiť svoje svetlo? 

Väčšina svetlometov sa montuje na riadidlá, ale niektoré modely je možné namontovať aj na prilbu. Držiak na riadidlá je dobrým prvým miestom – je bezpečnejší a nezávisí od priliehavej prilby vhodnej na stabilné osvetlenie. Držiaky prilby sú vhodnejšie pre nočné jazdy na horských bicykloch, pre ktoré budete chcieť, aby osvetlenie sledovalo váš pohľad (povedzme okolo prepínača), a nie to, kam smeruje bicykel. Úchyt na prilbu môže byť tiež dobrým sekundárnym umiestnením, ak používate dva svetlomety, pretože vzory lúčov z rôznych pozícií vypĺňajú tieňované oblasti a poskytujú rovnomernejšie osvetlenie.

 

Je jas všetko, na čom záleží?

Svetlá sú zvyčajne dimenzované na lúmeny, čo je miera celkového svetelného výkonu systému. Nie je to dokonalé, ale je to slušný indikátor jasu. A sú tu aj ďalšie dôležité faktory, hlavne vzor lúčov (aký široký a vzdialený dosah svetla dosahuje a ako rovnomerne osvetľuje), ktorý vo veľkej miere závisí od geometrie reflektora vo svetle.

 

Čo by ste mali hľadať a čomu by ste sa mali vyhnúť?

Pri nákupe nových svetiel hľadajte pevné, protišmykové doplnky; ľahko odnímateľné ľahké telo pre nabíjanie a prevenciu krádeže; kontrolky alebo zvuky batérie indikujú, keď je čas nabiť systém; a odolnosť proti vode IPX päť alebo vyššia (čokoľvek nižšie a postriekanie, postrek alebo postrek je toľko, koľko zvládnu). Snažte sa vyhnúť všetkému, čo nie je účelovo navrhnutým svetlom na bicykel. Iste, môžete svetlo prilepiť lepidlom na riadidlá – existujú pre ne dokonca aj úchytky na riadidlá – ale to z neho nerobí ľahký bicykel.